Zanim kupisz psa

Pies może być wspaniałym dopełnieniem rodziny i cudownym towarzyszem, jednak żeby tak właśnie się stało, potrzeba odpowiedzialności i przemyślanej decyzji, aby wspaniała wizja o posiadaniu psiego przyjaciela nie zamieniła się w koszmar i to zarówno dla nas, jak i dla psa.

Zanim zapadnie decyzja należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, m.in:

1 Czy będziemy mieć czas dla psa?

Każdy pies potrzebuje kontaktu ze swoim ludzkim stadem, będzie szukać bliskości i zainteresowania, będzie chciał się bawić i wymagał spacerów, bez względu na pogodę, czy nasze zmęczenie. Czy będziemy mieli ochotę zajmować się nim po powrocie do domu po całym dniu pracy i innych obowiązków? Czy w zimie również zmobilizujemy się na tyle, aby przynajmniej raz dziennie zapewnić psu długi spacer, podczas którego będzie mógł swobodnie się wybiegać? Czy będziemy mieli czas, aby uczyć go i wychowywać?

2 Czy wszyscy domownicy zgadzają się na psa? Czy nikt nie jest uczulony na sierść?

3 Czy mamy odpowiednie warunki mieszkaniowe dla psa, czy będzie miał gdzie wychodzić na spacery, czy jeśli mamy ogród, to jest on porządnie ogrodzony?

4 Pies żyje średnio 12-15 lat, w tym czasie nasza sytuacja życiowa może się bardzo zmienić. Być może zmienimy miejsce zamieszkania, być może przyjdzie na świat dziecko, czy wówczas pies nie stanie się dla nas problemem?

5 Pies brudzi i może niszczyć różne rzeczy.

Czy jesteśmy w stanie pogodzić się z czepiającą się wszystkiego psią sierścią? Również na naszym ukochanym czarnym płaszczu i na tapicerce w samochodzie? Czy pogryzione buty, kanapa, lub dokumenty nie są dla nas przeszkodą nie do pokonania? Czy wybaczymy maluchowi kałużę na naszym nowiutkim dywanie?

6 Co zrobimy z psem podczas urlopów czy wyjazdów?

7 Czy stać nas na jego utrzymanie?

Każdy pies, a zwłaszcza rosnące szczenie, musi mieć zapewnioną dobrej jakości karmę. Zupełnie nie nadają się do tego resztki z naszego stołu. Nie najlepszym rozwiązaniem jest też tania karma z supermarketu, ponieważ jej wartość jest znikoma i z pewnością nie dostarczy psu niezbędnych składników odżywczych. Kolejnym kosztem są wizyty u weterynarza, związane m.in z odrobaczeniem, corocznymi szczepieniami, sterylizacją lub kastracją, ale także związane z chorobami naszego pupila. Będziemy musieli zapłacić za podstawowe artykuły jak miski, posłanie, czy smycz, ale także za środki pielęgnacyjne, odżywki i witaminy, środki na pchły i kleszcze, szampony, być może psiego fryzjera, czy szkolenie w psiej szkole itd..

8 Czy nie działamy wyłącznie pod wpływem impulsu, dzieci, lub mody?

Czy nie decydujemy się na psa tylko pod wpływem naszych dzieci, które co jakiś czas proszą o szczeniaczka? Co będzie kiedy za 2 miesiące maluch się znudzi? To osoba dorosła musi być odpowiedzialna za psa i tylko pod jej okiem dziecko powinno pomagać w opiece nad nim.

Pamiętajmy, że pies to nie prezent. Co roku po świętach i w okresie wakacji, takie niespodzianki zasilają i tak już przepełnione schroniska, albo giną pod kołami samochodu…

Kolejną kwestią jest wybór rasy jaka jest dla nas odpowiednia. Sporo osób kieruje się w tej kwestii tylko wyglądem, lub aktualną modą, kompletnie nie interesując się charakterem, czy potrzebami danej rasy.

– Nie kupujmy husky, choć ma takie piękne, niebieskie oczy i puchate futerko, jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić mu dużej ilości ruchu i najchętniej spędzamy czas przed telewizorem. Taki pies nie będzie szczęśliwy leżąc całe dnie przy kaloryferze w naszym mieszkanku.

– Labrador wcale nie będzie sam z siebie grzecznym i ułożonym przewodnikiem niewidomych, choć często tak nam się wydaje. Bez naszej konsekwentnej, długotrwałej pracy z nim, będzie co najwyżej skaczącym po wszystkich wariatem, nad którym trudno zapanować, wywracającym dzieci na spacerze.

– Mały owczarek niemiecki to nie Szarik, ani Alex. Owszem, jeśli poświęcimy mu czas, będziemy go od początku wychowywać i szkolić, to zapewne ma szanse być wspaniałym towarzyszem, który będzie nas słuchać i z którym będzie nas łączyła silna więź. Lecz równie dobrze, jeśli zostawimy go samemu sobie, bo przecież on jest taki mądry z natury, stanie się znudzonym psem niszczącym nasze rzeczy, rzucającym się na inne psy i głuchym na nasze wołanie.

Oczywiście to tylko teoretyzowanie, w celu uświadomienia, że wybór rasy nie może być podyktowany tylko wyglądem. Ponadto, nawet dobrze dobrana rasa nie zagwarantuje nam satysfakcji ze wspaniałego przyjaciela, jeśli nie poświęcimy psu uwagi, jeśli od początku nie będziemy go socjalizować, wychowywać i pracować z nim. Musimy porównać nasze oczekiwania i tryb życia z wymaganiami i predyspozycjami danego psa. Czy  jesteśmy aktywni i pies ma nam towarzyszyć np w rowerowych wycieczkach, czy raczej lubimy domowe pielesze. Czy mamy doświadczenie w szkoleniu psów, czy raczej jest to nasz pierwszy pies i nie bardzo wiemy jeszcze jak się zabrać do jego wychowania. Czy pies naszej upatrzonej rasy ma jakieś szczególne wymagania, czy nadaje się do roli, jaką chcielibyśmy mu przeznaczyć.

Podsumowując właściwy i przemyślany wybór, jak również czas jaki poświęcimy naszemu pupilowi pozwoli nam cieszyć się z fantastycznego przyjaciela i uniknąć rozczarowania, a psu umożliwi rozwijanie wrodzonych predyspozycji, zamiast skazania na stres i odrzucenie.